Власову Вячеславу Всеволодовичу – 60!

Опубліковано: 04.10.2017 р., 23:47 | Автор: Кузьменко Артем

4 жовтня 2017 року наукове співтовариство України відзначило славний ювілей академіка

Національної академії аграрних наук України,

доктора сільськогосподарських наук,

заслуженого працівника сільського господарства України,

лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки,

директора ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» НААН України

Вячеслава Всеволодовича Власова – 60 років від дня народження.

В урочистостях з нагоди ювілея академіка В.В. Власова взяли участь представники влади (Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної ради), Генеральний консул Республіки Білорусь, представники Української Православної Церкви, представники керівництва НААН і академіки НААН України, представники Академії наук і Міністерства сільського господарства Республіки Молдова, вчені науково–дослідних інститутів України і Молдови, керівництво вузів Одеси та Білої Церкви, представники великого агробізнесу в сфері виноградарства та виноробства, преса.

За великий внесок у розвиток українського виноградарства академіка В.В. Власова було нагороджено медаллю імені В.Є. Таїрова; багатогранна громадська діяльність академіка В.В. Власова була відзначена орденом Української Православної Церкви святого рівноапостольного князя Володимира II ступеня.

Академік В.В. Власов – відомий вчений в області виноградарства і виноробства. З його іменем пов’язане становлення в Україні важливого наукового напрямку в виноградарстві – ампелоекологічної оцінки територій на основі виявлення закономірностей і особливостей просторового розподілу комплексу екологічних факторів з метою їх придатності для вирощування різних сортів винограду. Виконані ним особисто та під його керівництвом наукові дослідження були спрямовані на комплексне різномасштабне ампелоекологічне районування Північного Причорномор’я (Одеська, Миколаївська та Херсонська області) з метою оптимізації розміщення виноградних насаджень.

Народився В.В. Власов 4 жовтня 1957 року в Курській області (Російська Федерація). У 1976 р. закінчив з відзнакою Калиновський сільськогосподарський технікум за спеціальністю «Агрономія», в 1981-му – Кишинівський державний університет за спеціальністю «Ґрунтознавство та агрохімія».

У 1981-1990 рр. Працював у проектному інституті «Молдвінсадпроект» (м. Кишинів, Республіка Молдова) – спочатку на посаді інженера, а згодом – головного спеціаліста. З 1990 р. – головний спеціаліст сільськогосподарського підприємства по обслуговуванню АПК «Агросінтекссад» (м. Одеса), а з 1992 по 1995 рр. – агрономом, а пізніше заступником директора садового господарства Черкаської області.

Протягом 1995-2001 рр. Очолював Державне підприємство «Дослідне господарство «Таїровське» Інституту виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова УААН.

З жовтня 2001 року Вячеслав Всеволодович переходить на роботу в сферу аграрної науки. Довгий виробничий досвід, великі організаторські здібності, наполегливість у досягненні мети служили підставою для призначення його директором відомого Інституту ім. В.Є. Таїрова. Під його керівництвом, Указом Президента України від 21 листопада 2003 року, Інститут за значні досягнення в комплексних наукових дослідженнях отримав статус Національного наукового центру.

У 2003 році В.В. Власов захистив кандидатську дисертацію на тему: «Агроекологічне обґрунтування розміщення виноградних насаджень у Північному Причорномор’ї (на прикладі Овідіопольського району Одеської області)», а в 2009 р.– докторську дисертацію на тему: «Екологічні основи формування ампелоландшафтів».

Під керівництвом і за безпосередньої участі В.В. Власова виконано масштабну роботу «Створення кадастру виноградників України з урахуванням ампелоекологічніх умов»; розроблено Програму виробництва сертифікованого садивного матеріалу винограду на період до 2025 року.

За його ініціативою було розроблено і затверджено Галузеву програму розвитку виноградарства України на період до 2025 року (в 2008 р.) і регіональну програму розвитку «Виноградарство і виноробство Одеської на період 2013-2025 роки» (у 2013 р.). Були розроблені регіональні програми розвитку виноградарства і виноробства Херсонської, Миколаївської, Закарпатської і Запорізької областей на період до 2025 року (в 2016 р.).

Вагомою науково-практичної розробкою колективу співробітників ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» на чолі з В.В. Власовим стала «Система сертифікованого виноградного розсадництва України», яка в 2015 році була удостоєна Державної премії України в галузі науки і техніки. Це перша в історії ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» нагорода такого високого рівня, гідна багаторічної праці вчених – селекціонерів, генетиків, фахівців в сфері клоновій селекції, біотехнологів, молекулярних генетиків і фахівців з виноградного розсадництва.

З ініціативи В.В. Власова були акредитовані за міжнародними стандартами ISO 17025 (у 2011 р.) аналітичні лабораторії Інституту, які охоплюють визначення якості продукції від параметрів якості вина до встановлення вмісту ГМО у сільськогосподарській продукції.

Результати наукових досліджень і практичних рекомендацій вченого висвітлені майже у 400 наукових роботах, з них 9 монографій, 2 підручники та 32 патенти України. У той же час він є головою редакційної колегії міжвідомчого тематичного наукового збірника «Виноградарство і виноробство», членом редакції і колегій багатьох вітчизняних і зарубіжних спеціальних видань.

Науково-організаційна діяльність В.В. Власова пов’язана з активною участю в підготовці наукових кадрів вищої кваліфікації через аспірантуру. Під його керівництвом підготували і захистили кандидатські дисертації 3 аспіранти. Їм сформовано наукову школу з питань ампелоекології, яка налічує 2 доктори та 4 кандидати наук та 3 аспіранта.

Академік В.В. Власов з 2006 р. є керівником Програми наукових досліджень НААН «Виноградарство» (з 2016 р. – «Виноградарство і виноробство»), з 2012 р. – головою спеціалізованої вченої ради по захисту кандидатських дисертацій при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» і членом секції сільського господарства в Комітеті з Державних премій України в галузі науки і техніки, з 2013 р. – членом Президії Національної академії аграрних наук України.

Плідна наукова, організаційна та громадська діяльність В.В. Власова відзначена орденом «За заслуги» III ступеня, ювілейними медалями «10 років незалежності України», «20 років незалежності України», Подякою Президента України, Почесною грамотою Верховної Ради України, Трудової знаком «Знак Пошани» Міністерства аграрної політики України, Почесними відзнаками НААН, Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної ради, міського голови та ін.

Вячеславу Всеволодовичу притаманні високий професіоналізм, вміння бачити гостроту і перспективність проблем, знаходити їх оптимальне рішення, висока принциповість у відстоюванні наукових поглядів. Йому властива надзвичайна вимогливість до себе і відповідальність за виконувану роботу, щирість у стосунках з колегами.

Сьогодні колектив Інституту на чолі з В.В. Власовим продовжує примножувати славні традиції своїх попередників, гордо несе ім’я великого вченого-виноградаря, організатора і популяризатора науки про виноград і вино Василя Єгоровича Таїрова, а також вирішує актуальні проблеми галузі.

Щиро вітаючи Вячеслава Всеволодовича зі славним ювілеєм, разом з колегами і друзями, учнями і послідовниками бажаємо щастя, благополуччя, подальших успіхів у будь-яких починаннях, щоденних справах, сміливих планах та сподіваннях.

Нехай у Ваших планах завжди буде мудрість, у справах – підтримка однодумців, в серці – добре і сонячно від людської вдячності! Нехай Ваш життєвий і професійний шлях буде наповнений новими злетами та досягненнями, а все зроблене Вами добро повертається сторицею!

Міцного Вам здоров’я, широкого життєвого шляху та плідної роботи.

Нехай Ваша невичерпна енергія заряджає ще не один потрібний галузі виноградарства і виноробства проект, а високий професіоналізм і працездатність створять впевнену перспективу процвітання.

Удачі завжди і всюди,

і нехай Бог благословляє все Ваше подальше життя.